KPMG זה הבית / קהילת הבוגרים של KPMG ישראל

בפרק זה רות עדן, מנכ"לית ומייסדת שותפה בקומיוניטי פורוורד, מראיינת את שירן יעקובוביץ, מובילת תחום קהילות ב – KPMG ישראל, אחת מ-4 הפירמות המובילות בעולם לשירותים פיננסיים ויעוץ עסקי. דווקא בעולם שנחשב ל״אפור״, מוכיחה KPMG את החשיבות ביצירת קהילות עבור עובדים ועובדות, בעבר ובהווה, וכיצד אלו משפיעות על הביזנס להתנהל.

ספרי לנו על הקהילות ב – KPMG
עולם הקהילות ב – KPMG התחיל מקהילת הבוגרים, והתפתח מאז לקהילות נוספות. כיום אני מנהלת חמש קהילות ב -KPMG, מתוכן 3 קהילות פנים ארגוניות, קהילה אחת מקצועית וקהילת הבוגרים אליה נתייחס בפרק זה.

איך נוצרה קהילת הבוגרים?
ל – KPMG מגיעים סטודנטים שהם בוגרי תואר בכלכלה וראיית חשבון. רוב הבוגרים משלימים שנתיים של התמחות, ולאחר מכן ממשיכים לתפקידים פיננסיים מחוץ לארגון. עם הזמן, נוצרה ההבנה ש – KPMG הוא מעין בית ספר לעסקים, ושיש רצון להוציא מהארגון אנשי עסקים טובים ומצליחים. לשם כך, יש צורך ללוות את אותם בוגרים גם אחרי שהם יוצאים מהארגון, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא באמצעות קהילה.

ממה שאת מתארת, נשמע שעומד מאחורי הקהילה רציונל מיתוגי – הרצון להשקיע בבוגרי הארגון, ולוודא שיוצאים ממנו אנשי עסקים מצליחים, כדי ליצור רפקלציה חזרה על המותג, ולמצב אותו כיוקרתי. תחת איזו מחלקה יושבת הקהילה?
קהילת הבוגרים נמצאת תחת מחלקת שיווק. כמו שאמרת, הבוגרים שיוצאים מהארגון הם "תו האיכות" והשגרירים שלנו. אם הם ידעו "לשגרר" את הארגון בחברות בהן הם עובדים, אותן חברות יגדילו את כמות השירותים ש – KPMG מעניקה להם, אז מדובר גם בסוג של פיתוח עסקי.

כמה חברים יש בקהילה?
בקהילת הבוגרים יש כ – 7,000 חברים, ומדובר בקהילה מאוד הטרוגנית.

ספרי לנו קצת יותר על הקהילה – באיזו פלטפורמה היא יושבת? במה עוסק השיח?
כל עובד שנמצא לקראת סיום התפקיד ב – KPMG, עובר דרכי במסגרת "טופס הטיולים" שלו. אני מסבירה לאותו עובד שהוא נכנס לקהילת הבוגרים של הארגון, ושאנחנו נשמח ללוות אותו ולעזור לו לנהל את הקריירה שלו בצורה טובה. הקהילה פועלת ברובה בוואטסאפ בצורה שהיא 1:1 איתי. אני אשת הקשר שלהם, והם יוצרים איתי קשר בכל מה שהם צריכים.

בגלל גודל הקהילה וההטרוגניות שלה, ביצענו מחקר והבנו שהצורך העיקרי שעולה מצד חברי הקהילה הוא ניהול קריירה – מה הצעד הבא שלהם בקריירה, מי יוכל לעזור להם להתפתח וכו'. לכן, החלטנו שהקהילה תעסוק בניהול קריירה, ובדרכים בהן אנחנו יכולים לעזור לבוגרים שלנו מהבחינה הזו. הקהילה מתנהלת בכמה אפיקים:

1. בצורת 1:1 איתי – המון בוגרים פונים אליי בפרטי כשהם מחפשים את הצעד הבא שלהם בקריירה, ואני מסייעת להם.
2. קבוצת לינקדאין – לפרסום משרות בין בוגרים בארגונים שהם עובדים בהם.
3. ניוזלטר חודשי – שכולל ספוטלייט על חברי קהילה, משרות, טיפים לניהול קריירה, הטבות ועוד.
4. מפגשים פיזיים – שלאחרונה מתקיימים קצת פחות, ואני פועלת להניע אותם בחזרה. אני מאמינה שאין שני למפגשים פיזיים, בייחוד כשהם מתקיימים לפי סגמנטים ותתי קבוצות.

האם את מבצעת מעקב אחרי המשרות שמתפרסמות, והאם אכן נוצרה מהן השמה?
ראשית, אני מנהלת בעצמי מערך השמה, ובוגרי KPMG יודעים שאני אשת הקשר בנושא, ופונים אליי כדי ליצור את הקישורים. אם זה קורה בלינקדאין, אני דואגת לשמור על קשר ולשאול איך אפשר לעזור להשמה להצליח. אני חיה ונושמת את זה כל הזמן, קוראת על בוגרים שלנו, מתעדכנת ומבקשת מהם לעדכן אותי ולהיעזר בי לחיבורים.

האם את מרגישה שהעובדה שאת הכוח שמניע ומוביל את הקהילה קדימה, משפיעה על רמת החיבורים של הבוגרים בינם לבין עצמם?
חברי הקהילה מתנהלים המון בינם לבין עצמם, ובדברים מסוימים הם לא זקוקים לי, כי חלקם עבדו יחד ומכירים זה את זה. יש ביניהם מעין "גאוות יחידה" ומשפחתיות מעצם כך שכולם עבדו ב – KPMG. עם זאת, אני באמת מניעה חלק גדול מהיוזמות, שלא היו מתקיימות אחרת באופן אורגני.

היית רוצה שהקהילה תהפוך להיות יותר אורגנית, ושהבוגרים יהיו אלה שמייצרים את התוכן?
זה מעורר מחשבה כל הזמן, אבל לא פשוט לייצר ולעקוב אחרי זה בקהילת בוגרים. ברור לי שנוצרים הרבה קשרים וממשקים ביניהם ברמה העסקית, ושיש ביניהם שיח גם מחוץ לקהילה, אבל זה לא תמיד משהו שאנחנו מודעים אליו.

מה קורה כשעובד מסיים את העבודה, וזה לא הסתיים בצורה הכי טובה? האם זה משפיע על הקהילה?
האג'נדה שלנו היא לנסות לבצע התאמה כמה שיותר אישית לעובדים, אבל ברור שיש גם עובדים שמסיימים בצורה פחות טובה, וזה גם מה שהם משגררים החוצה. בקהילה אנחנו חשופים גם לכאבים הללו, ולדברים שקצת קשה יותר לשמוע. אני מנסה להעניק גם לאותם בוגרים ערך אחרי שהם עוזבים את הארגון.

האם זה מאתגר להיות אשת הקשר העיקרית של הבוגרים ולקבל פניות כל הזמן?
לפעמים זה מאתגר ועמוס, אבל אני בעיקר תופסת את זה כהזדמנות. ההצלחה של הקהילה היא קשה למדידה, והקשר האישי מייצר זיקה לארגון. כשאני יוצרת קשר עם בוגר ומבקשת ממנו לקחת חלק בפאנל או אירוע לסטודנטים, והוא אומר "אני לרשותך", זה מאשרר לי שאני מייצגת ארגון שהבוגרים שומרים לו "חסד נעורים".

התחלנו את הפרק בכך שאמרת שהקהילה יושבת תחת מחלקת שיווק, ושהיא מהווה חלק משמעותי במיתוג והפיתוח העסקי של הארגון. איך את מודדת את ההצלחה של הקהילה באספקט הזה?
התשובה לשאלה הזו מתחלקת לכמה חלקים. קודם כל, אני משוחחת עם בוגרים ברמה היומיומית, ומבחינתם KPMG זה הבית. זה דבר שהוא לא מדיד, אבל זה מאשרר לי שהקהילה מעניקה לבוגרים ערך. בנוסף, כמו שאמרתי בהתחלה, KPMG הוא בית ספר לבעלי עסקים. כשאני שומעת על ההתקדמות של הבוגרים שלנו במשק – מינויים חדשים, הגעה לתפקידי מפתח בחברות גדולות – זו גם הצלחה של הקהילה. כמו כן, אני מנהלת את מערך ההשמות. בכל חציון אני מודדת כמה בוגרים יצרו איתי קשר, וכמה השמות יצאו לפועל מהחיבורים שאנחנו ביצענו. ככל שהמספר הזה עולה, זה מעיד על הצלחת הקהילה. בפן העסקי, אני עובדת באופן צמוד עם מחלקת הפיתוח העסקי שלנו בארגון, ואנחנו מבצעים יחד מדידת הצלחה עסקית. בכל שנה, אנחנו מגדירים מספר מסוים של בוגרים אותם אנחנו מלווים ברמה האישית, ובוחנים לאחר מכן עד כמה הקשר האישי הזה הגדיל את כמות השירותים שאותה חברה שהבוגר עובד בה מקבלת מ – KPMG. מדובר בתהליך מאוד מורכב, אבל הוא מדיד. אנחנו נעזרים בבוגרים שלנו כדי להיכנס בצורה מעמיקה יותר לחברות וארגונים שונים.

אתם מבצעים את המדידה הזו באופן שוטף, או אחת לכמה זמן?
המדידה הזו מתבצעת בערך אחת לחציון, אני מספקת את הדאטא על הבוגרים, ומחלקת פיתוח עסקי בוחנים את התוצאות העסקיות.

שתפי אותי בסיפור הצלחה שקרה בקהילה
ב – KPMG יש 90 שותפים שהם בעלי המשרד. אני יוצאת עכשיו בתוכנית חדשה שנקראת "100 הבוגרים המבטיחים" במסגרתה כל שותף ילווה בוגר בתוכנית סדורה בה הוא ינסה לקדם את אותו בוגר בעבודה וליצור עבורו שיתופי פעולה עסקיים. שלחתי 90 מיילים באופן אישי לשותפים (אנשים שהם מאוד Business oriented) ומאוד חששתי מהתגובה שלהם ומכך שהם לא יהיו מעורבים. 90% מהם נענו בחיוב ואמרו שהם ישמחו לקחת חלק בתכנית, וומבחינתי זו הייתה הצלחה ענקית ואשרור למה שאני עושה בקהילה.

מאילו קהילות את שואבת השראה?
ראשית, אני שואבת המון השראה מהקהילות בתוך KPMG. הקהילות שקיימות בארגון הן:

1. קהילת Leaders – קהילת שגרירים פנית ארגונית שמורכבת מעובדים מובילים ופרו אקטיביים שאנחנו רוצים להעניק להם ערך מוסף ולשלב אותם בתהליכים פנים וחוץ ארגוניים.
2. Scholar Community – קהילה לעובדים בארגון שמקיימים במקביל קריירה אקדמית. מטרת הקהילה היא להעניק לאותם עובדים כלים מקצועיים לפיתוח הקריירה האקדמית שלהם.
3. קהילת סטודנטים – עבור העובדים במשרת סטודנט.
4. קהילת ה – Next Gen – קהילה עבור סטודנטים מובילים שלא עובדים איתנו עדיין, שיצרנו עבורם תוכנית לניהול קריירה.

לסיום, אם היית קהילה, איזו קהילה היית?
סביר להניח קהילה שקשורה להעצמה נשית, או האקדמיה ללשון העברית.


אם אתם חושבים להקים קהילה בארגון שלכם, או מעוניינים ליצור שיתוף פעולה בין המותג שלכם לבין קהילות דיגיטליות קיימות, נשמח ללוות ולייעץ לכם.

מוזמנים לפנות אלינו דרך האתר, או במייל: [email protected]


אהבתם? שתפו!

הצטרפו לניוזלטר והשארו מעודכנים

פרקים נוספים

עדי קלימשטיין

מנהלת תיקי לקוחות

עדי מלווה את לקוחות החברה בבניית אסטרטגיות להקמה, פיתוח וניהול קהילות המשולבות באג'נדות העסקיות, הארגוניות והשיווקיות שלהם. בנוסף, עדי מוסמכת לאימון אישי ועסקי, והינה בעלת ניסיון ורקע בהדרכה ובאימון, אשר באים כולם לידי ביטוי ביכולותיה לזהות את צרכי הלקוח ולחבר אותם בצורה מחשבתית לאסטרטגיה הארגונית.

במסגרת פעילותה בחברה, עדי העניקה שלל שירותי ייעוץ והדרכה לבנק ירושלים, אלביט מערכות, מכבי שירותי בריאות, אוניברסיטת תל אביב ועוד.  

ליאור אשכנזי דור

מנהלת תיקי לקוחות

ליאור מסייעת ללקוחות החברה לבנות אסטרטגיה אפקטיבית לניהול קהילה, באופן שיביא להשגת מטרות הלקוח ויעניק ערך מקסימלי לחברי הקהילה הפוטנציאלים. בין היתר ליאור גם בונה פעילויות תוכן של מותגים בקהילות לפי מודל W-W-W. בעברה, כחלק משליחות מטעם הסוכנות היהודית בה ליאור לקחה חלק, היא ניהלה את קהילת ״יוסטון הלל״.

איילה כספי וורמס

מנהלת תיקי לקוחות

איילה מייעצת למגוון לקוחות החברה, מלווה ומקימה קהילות לגופים כגון ארגוני בוגרים, קהילות אימפקט בדגש על חינוך וקהילות פנים ארגוניות. בנוסף, איילה מתמחה ועובדת בכל הקשור לסטוריטלינג דיגיטלי, חיה ונושמת קהילות ואת המדיה הדיגיטלית, ואף ניהלה בעבר מס׳ קהילות דיגיטליות.
 
איילה מעניקה ייעוץ לבנק ישראל, מכללת אורנים, וקרן משפחת ליאון, ועוד. 

עומרית אבנשטיין

מנהלת תיקי לקוחות

עומרית מתמחה בעולמות הלמידה, ומלווה את לקוחות החברה בהקמה וניהול של קהילות פנים ארגוניות בדגש על גילדות, למידה, וקהילות מקצועיות. לעומרית ניסיון רב בניהול קהילות, בבניית תהליכי למידה והכשרה, הרצאות פרונטליות וייעוץ למנהלי קהילות. 
עומרית מלווה את החטיבה הטכנולוגית של בנק הפועלים בהקמת גילדות מקצועיות פנים ארגוניות. 

רומי הלמן

מנהלת תיקי לקוחות 

רומי בוגרת תכנית קו הזינוק של שותפויות אדמונד דה רוטשילד, והינה בוגרת קורס ניהול קהילות של Community Forward. 
רומי מלווה את לקוחות החברה במגוון רחב של תחומים לרבות קבוצת עזריאלי, חברות פארמה, וארגונים חברתיים.